Az ételallergiáról
Az ételallergia hátterében az immunrendszer kóros válasza áll. Akkor fordul elő, ha az immunrendszer téves módon veszélyesnek ismer fel valamely étel összetevőt – legtöbbször fehérjét -, és beindítja a védekezési reakciót ellene.
Mindenkit érinthet
Az ételallergia hazánkban a felnőttek és a gyermekek jelentős részét érinti. A gyermekek ételallergiája sokszor felnőtkorra visszahúzódik. Gyakran családon belüli halmozódást mutat, ami az öröklődés lehetőségét veti fel.
A sütőipari és a cukrász termékek esetében leginkább a köztudatban lévő allergén anyag a glutén és a laktóz.
Ezek mellett viszont számos alapanyag válthat ki allergiás reakciót. Ennek ellenére az emberek nagy százalékánál ez a tudás hiányos. Az, hogy mi mit tartalmaz addig a pontig nem is foglalkoztat igazán senkit, amíg nem lesz közvetlenül érintett benne.
Az allergiás reakciók skálája széles. A legenyhébbnek mondható a csalánkiütés, de a légzőszervi érintettség esetében súlyos is lehet.
Az információ adás és jelölés emiatt is vált kötelezővé az élelmiszer gyártó cégek esetében.
Kötelező allergénkijelzés
A rendelet értelmében az alábbi 14 allergiát okozó anyagról és mindennemű, belőlük készült termékről kell tájékoztatást adni a fogyasztó részére:
- Glutént tartalmazó gabonafélék
(azaz búza, rozs, árpa, zab, tönkölybúza, kamut, illetve hibridizált fajtái) - Rákfélék
- Tojás
- Hal
- Földimogyoró
- Szójabab
- Tej (beleértve a laktózt)
- Diófélék
(azaz mandula (Amygdalus communis L.), mogyoró (Corylus avellana), dió (Juglans regia), kesudió (Anacardium occidentale), pekándió (Carya illinoinensis [Wangenh.] K. Koch), brazil dió (Bertholletia excelsa), pisztácia (Pistacia vera), makadámia vagy queenslandi dió (Macadamia ternifolia)) - Zeller
- Mustár
- Szezámmag
- Kén-dioxid és az SO 2 -ben kifejezett szulfitok 10 mg/kg, illetve 10 mg/liter összkoncentrációt meghaladó mennyiségben;
(A számítást a fogyasztásra kész termékekre vagy a gyártó utasítása alapján elkészített termékekre vonatkozóan kell elvégezni.) - Csillagfürt
- Puhatestűek
Összegyűjtötte?
Nincs más teendő, mint összegyűjteni a felhasznált alapanyagok csomagolásáról az allergén tartalmat, majd a saját előállítású késztermékek esetében a receptúrák alapján készíteni kell egy listát, melyben egyértelműen le van írva, hogy mely termék, milyen allergén anyagot tartalmaz.
Ennek a listának bármikor elérhetőnek kell lennie a vásárlók számára.
Amennyiben változik az alapanyag összetétel egy termékben, aktualizálni kell a listát. Drasztikus esetben a rossz információ az érintett vásárlók egészségét kockáztatja.